O psu s ohnivýma očima aneb proč v Popovicích nestojí kaplička

21.03.2018 18:50

O psu s ohnivýma očima aneb proč v Popovicích nestojí kaplička

Při studiu starších knih z českobudějovického antikvariátu byly nalezeny vepsané i vložené poznámky pana učitele Františka Švingera společně s různými dalšími texty neznámého původu, kde ale rukopis patří jiné osobě. Můžeme se tedy pouze dohadovat, kdo tím autorem byl, od koho rukopis místní učitel dostal. Protože jde o regionální zajímavosti, předkládáme jednu ze zde zapsaných pověstí našim čtenářům.

„Kdysi dávno, v časech, kdy se tento příběh odehrál, byly Popovice malou vesnicí patřící do schwarzenberského panství. V těchto časech začali lidé v okolních vesnicích stavět kapličky a boží muka, kterými oslavovali Pána Boha a prosili o jeho přímluvu. I Popovičtí, aby nezůstali pozadu, toužili po kapličce. V tom čase však zde žili lidé, kteří se moc v lásce neměli, víra jim byla cizí a neustále se spolu jen hádali a vzájemně si záviděli. Jeden chtěl kapli velkou, aby trumfl sousedy, druhý pouze malou, třetí tvrdil, že stačí prostý kříž, protože se musí šetřit.

Po dlouhých tahanicích bylo místo vybráno a pozvaní zedníci z okolí se pustli do stavby. Kapličku však ne a ne postavit. Vždy druhý den ráno, když se na místo vraceli a chtěli pokračovat, práce z předešlého dne zmizela. Bylo jim to záhadou. Vybrali tedy nejodvážnějšího zedníka, který měl stavbu hlídat. První noc usnul a práce byla opět pryč. Druhou noc kolem půlnoci jej probudily údery zvonu. Zvon však ve vsi žádný nebyl! Schoval se tedy za nejbližší strom a čekal. S posledním úderem zaslechl divoké zavytí a zahlédl velkého černého psa s ohnivýma očima, který se do vsi blížil od Nového Dvora. Jakoby mávnutím kouzelného proutku byla opět hotová práce pryč. Statečný mladík vzal hůl a chtěl se s divým psem utkat a vyprášit mu kožich. Ráno jej však našli na místě, kde měla stát kaple, rozsápaného. Dodnes se povídá, že za temných zimních večerů a kolem svátku svatého Jána se pes s ohnivýma očima ve vsi zjevuje. Přibíhá od Nového Dvora, proběhne vesnicí, zapálí nějaký statek a zase běží zpátky do lesů“.

 

Foto je pouze ilustrační :-)) psa se nám bohužel zatím nepodařilo zdokumetovat.

Text: Monika Zárybnická